Техничка школа је решењем број 611-00-00730/2018-03 Министарства просвете 08.11.2018. добила статус Јавно признатог организатора активности ЈПОА што омогућава да се у школи врши обука неформалног образовања одраслих за програм обуке заваривача:
- Електролучним ( РЕЛ, МИГ, МАГ, ТИГ ) и електроотпорним
- Гасним поступком
Обуке ће се одвијати у просторијама Техничке школе.
Свака обука ће трајати 180 сати и то 30 сати теоријске и 150 сати практичне обуке.
Групу чини од 3 до 10 полазника. Полазници на крају обуке добијају Сертификат о делимично оствареном стандарду стручних компетенција.
Образовање одраслих је део јединственог система образовања Републике Србије, који обезбеђује одраслима током целог живота стицање компетенција и квалификација потребних за лични и професионални развој, рад и запошљавање, као и друштвено одговорно понашање.
Неформално образовање одраслих су организовани процеси учења одраслих на основу посебних програма, а у циљу стицања знања и вештина усмерених на лични развој, рад и запошљавање и социјалне активности.
Неформално образовање, у које се сврставају сви програми ван школског система, може обухватити различите врсте обука- различите дужине, циљне групе, теме итд. Таква врста образовања не омогућава прелазак на виши ниво образовања, ипак полазницима обезбеђује стицање вештина, знања и способности кључних за професионални развој, што се документује дипломом која служи као доказ о стеченим квалификацијама. Неформално образовање одраслих намењено је особама које су делимично или потпуно завршиле формално образовање, а које желе да унапреде своје вештине или да се преквалификују у друго занимање.
Како се наводи у Закону о образовању одраслих, циљеви образовања одраслих у Србији су:
- Побољшање образовне структуре и унапређивање могућности запошљавања становништва
- Стварање основе за друштвено-економски развој Републике Србије
- Повећање професионалне мобилности и флексибилности радно активног становништва
- Смањење сиромаштва, остваривање једнакости, социјалне укључености и међугенерацијске солидарности
- Унапређење квалитета живота – личног, породичног, природног и социјалног окружења
- Развој демократије, интеркултуралности и толеранције