Ученици других разреда, у пратњи професорки Станојевић А. и Милићевић В. као и школског психолога Михаиловић И., били су у прилици да 21.09.2017. год. и 28.09.2017.год. посете изложбу „Наука кроз забаву“ у Галерији науке и технике. У оквиру ове изложбе ученици су били у прилици да погледају осамнаест једноставних научних експеримената и да, кроз демонстрације вежби, виде и схвате појаве из физике, оптике, механике. Вежбе из суперпроводности, магнетизма, светлости и таласа, биле су сјајна прилика да ђаци употпуне своје знање и интерес за науку.
„Извор у чинији воде” – тако се звао један у низу експеримената. Какав је то извор који свира и зашто од те „мелодије” титра вода у посуди када се мокри дланови ставе на њене ручке? Ученици су могли и да испаљују из вртложног топа беле кугле – прстенове од ваздуха. Кратак ударац по дну бубња довољан је да се у ваздуху формирају фигуре у облику ђеврека, он је довољно снажан да на неком растојању угаси свећу – објаснили су гимназијалци волонтери. Примери вртлога у стварности могу видети код вулкана или на авионским крилима. Ученици су могли да пробају цртање клатном. За ову прилику плоча и оловка причвршћене су на клатна која могу независно да осцилују. Магични кофер је требало да подигну и да се окрену. У томе нису успели јер кофер реагује по својој вољи. Тајна кофера сакривена је у његовој унутрашњости. Замајац у коферу ротира попут жироскопа, брзином од неколико хиљада окрета у минути. Водичи кроз изложбу објаснили су да се овај ефекат користи за стабилизацију прекоокеанских бродова на великим таласима, а жироскопски ефекти нам на исти начин помажу да одржимо равнотежу док возимо бицикл.
Многи су се заинтересовали и за ферофлуиде (магнетне течности). У свакодневном животу они се користе, између осталог, и као материјали за звучнике, и то за пригушивање звука. У овој својеврсној лабораторији уприличена је и трка вртложних струја. Низ шипке су се бацали комади метала између два реда јаких стабилних магнета. Неки комади падали су брзо, док су други „лебдели” на путу до земље. Да се занимљиве ствари догађају када светла у боји бацају сенке могли су да се увере они који су изучавали како изгледа њихова сопствена сенка док стоје испред места осветљеног светлом у боји, а могли су да се увере и у значење тродимензионалне сенке. Налик чаробној – тако је изгледала плазма кугла. Био је видљив бљесак у њој. Када се кугла дотакне прстима, акумулира се електрицитет, који додиром може да се пренесе и на другу особу, што она осећа као пецкање струје.
Градитељима је стављено на знање да је могуће изградити мост без шрафова, ексера или конопца, али само ако се поштује конструкција коју је осмислио Леонардо да Винчи. Због тога се и мост зове Леонардов мост.